Καλησπέρα.
Έχω ένα πελάτη που πρόκειται να νοικιάσει ένα κατάστημα για να το κάνει εστιατόριο.
Το κτίριο είναι υπό ανέγερση και η οικοδομική άδεια είναι για συγκρότημα 4 διώροφων καταστημάτων που το καθένα είναι λειτουργικά αυτόνομο.
Η πρόσβαση στον όροφο θα γίνεται μέσω μεταλλικής σκάλας και ανελκυστήρα.
Το κατάστημα το οποίο πρόκειται να νοικιάσει ο πελάτης μου είναι 55τμ και έχει προκύπτον εξώστη 30τμ όπου εκεί θα αναπτύσσονται τα τραπεζοκαθίσματα.
Παράλληλα σκέφτεται να νοικιάσει και χώρο υπαίθριο για να βάλει και εκεί τραπεζοκαθίσματα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής.
Εφόσον πρόκειται για νέο κτίριο αλλά το κατάστημα είναι κάτω από 100τμ πρέπει να προβλέψω και WC για ΑμεΑ?
Δεν το έχω αποσαφηνίσει αυτό ακόμα διαβάζοντας τον ΝΟΚ αλλά και τις υγειονομικές διατάξεις.
Επίσης εκτός των WC που πρέπει να γίνουν πρέπει να μπει και ένα τρίτο για το προσωπικό?

Και μια άλλη ερώτηση εφόσον η άδεια έχει βγει για καταστήματα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε υγειονομικού ενδιαφέροντος?
Το εν λόγω κατάστημα είναι <70τμ.
Πήγα στο υγειονομικό για να ρωτήσω κάποια πράγματα και μου ζήτησαν και αναβατόριο για να μπορούν να κατεβαίνουν τα φαγητά στο ισόγειο για να τα παίρνουν οι σερβιτόροι. Προβλέπεται κάπου αυτό και δεν το έχω εντοπίσει?

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Υ.Γ.: Ο πελάτης μου θέλει να νοικιάσει τον όροφο ενώ το ισόγειο θα ενοικιαστεί από άλλον ως κατάστημα ενδυμάτων.
Επίσης όσο αφορά την άδεια της οικοδομής παρόλο που πρόκειται για συγκρότημα καταστημάτων δεν έχουν προβλεφθεί ράμπες για προσπέλαση ΑμεΑ κ.λπ..